Evde Sağlık Hizmetleri
07 Ocak 2022


1.jpg

Evde sağlık hizmeti, yatağa bağımlı hastalara yaşadıkları ortamda verilen sağlık hizmetidir. Bu sağlık hizmeti koruyucu hekimlik, tanı ve tedavi hizmetinin yanında hastaya, hastane ortamında konulmuş tanı paralelinde tedavilerinin takibini, uygulanmasını ve mevcut hastalıkla ilgili hasta ve yakınlarının eğitimlerini içerir.

Evde Sağlık Hizmetleri birimimiz mesai saatleri içerisinde ve randevu sistemi ile hizmet vermektedir. Acil durumlar evde sağlık hizmetlerinin kapsamına girmez. Acil durumlarda 112 İl Ambulans Hizmetlerinden yararlanılmalıdır.

BAŞVURU NASIL YAPILIR

Hastalar veya aile bireyleri tarafından koordinasyon merkezinin 444 38 33 nolu telefonu aranarak başvuru yapılabilir.


HİZMETİN VERİLMESİ

Evde sağlık hizmetleri ekiplerimiz, mesai saatleri içinde (hafta içi 08.00 - 16.00), hastayı evinde ziyaret etmektedir. Ziyaret günü ve saati hasta veya yakınları telefonla aranarak başvuru sahiplerinin uygun zamanları da dikkate alınarak tespit edilir.


KAPSAM

Evde sağlık hizmetleri biriminin görevi; kayıt altına alınıp randevu verilen hastalara, hekim tarafından belirlenmiş olan tanı ve tedavi planı çerçevesinde, kişinin bulunduğu ev ortamında yapılabilecek olan; muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesi, uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen ilaçların raporlandırılması, tıbbi cihaz ve malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması, hastanın ve ailesinin evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler, hastalık ve bakım süreçleri ile ilgili bilgilendirilmesi ve hastalığı ile ilgili evde kullanımı gerektiren tıbbi cihaz ve ekipmanların doğru ve uygun koşullarda kullanılması konusunda eğitim ve danışmanlık gibi hizmetlerin verilmesini kapsar.